Příčiny žlutých zubů

Příčiny žlutých zubů

Příčinou žlutých zubů může být více faktorů. Především se jedná o životosprávu a konzumaci potravin, které bílým zubům nesvědčí. Jedná se zejména o kávu, červené víno, čokoládu, sladké limonády dokonce i černý čaj. Pokud se pak tyto potraviny nebo nápoje konzumují ve větší míře, žluté zuby jsou na světě. Velice negativní dopad na zubní sklovinu má i kouření nebo nadměrné užívání antibiotik (i v dětství).

Zářivě bílé zuby televizních moderátorů i tváří mnoha časopisů se považují dnes za samozřejmost. Se žlutými zuby by se v současnosti asi nikdo fotografovat a vystavovat na titulní straně magazínu nechtěl. Bílá znamená čistá. Svým idolům se snaží podobat i jejich příznivci. I oni chtějí mít bělostné úsměvy. Ne každá bílá je ale tak bílá i ve skutečnosti. Odstíny zubů celebrit na fotografiích časopisů zdárně vybělují také grafici u počítače v redakci.

Avšak je pravdou, že lidé vystupující více na veřejnosti, mívají zuby bělejší. Jak to dělají? Může za tím stát pečlivá a nákladná práce specialisty stomatologa na drahé klinice, ale možná také jen jedna z některých domácích metod bělení zubů.

Odstín udává genetika i konzumace barvičů

Barvu chrupu určuje genetická informace, ale také způsob života a péče o své zdraví.

Zcela zásadní je správná ústní hygiena. To znamená pravidelné čištění zubů po jídle, hlavně ráno a večer. Vaším společníkem má být kvalitní zubní kartáček – raději s menší hlavou a jemnými štětinkami, dále zubní pasta, dentální nit i ústní voda. Pokud si nechcete čistit zuby po obědě na toaletě v restauraci, použijte alespoň žvýkačku. Pravidelná půlroční návštěva a kontrola zubaře by měla být samozřejmostí.

Co žloutnutí zubů způsobuje?

I když se o své zuby pečlivě staráte, zřejmě se žloutnutí nevyhnete. Zubní sklovina je bílá, ochraňuje spodní vrstvu – zubovinu. Zubovina je normálně žlutá, má pórovitou strukturu. Během stárnutí se může zabarvovat až do žlutohněda.
Barvu chrupu tedy tvoří zubovina a zubní sklovina nad ní. I zubní sklovina se zabarvuje.

Hlavní zabarvovači zubů
Tmavnutí nebo změnu odstínu zubní skloviny způsobují různé potraviny, nápoje a neřesti:

Kouření
Červené víno
Káva
Černý čaj
Čokoláda
Borůvky a jiné barvící potraviny
Antibiotika obsahující tetracyklin

Bělící zubní pasta nebělí aktivně

Ačkoliv si zuby čistíte po každém jídle, konzumací zabarvovacích látek, užíváním léčiv nebo stárnutím, odstín zubů postupně tmavne. Dochází k pigmentaci. Pouhé čištění pastou s bělícím účinkem či bělícími perličkami nepomáhá. Pasta s obsahem jemně mletého vápence odstraňuje zubní usazeniny, ale nebělí aktivně.

Objednejte si bělící sadu Mr.White ZERO ještě dnes.

-------------------------------------------

Související články:

Bělení zubů doma nebo u lékaře
Bílé zuby dodávají sebevědomí
Dentální hygiena, první krok k úspěchu
Jak si správně bělit zuby